Από την αρχή της σεζόν το τρίτο δεκάλεπτο είναι το…

καλό του Παναθηναϊκού. Όμως αν μερικές φορές αυτό αρκεί για να έρθει η νίκη, πολλές δεν φτάνει. Ενδεικτικό είναι ό,τι συνέβη στα τελευταία τρία ματς των «πράσινων» στο Top 16.

Στην τρίτη περίοδο απέναντι σε Μακάμπι, Μπαρτσελόνα και Ζαλγκίρις ήταν στο +6, στο +5 και το +11 αντίστοιχα, ωστόσο γνώρισαν ισάριθμες ήττες που τους απομάκρυναν από το στόχο της δεύτερης θέσης και πλέον θέτουν σε κίνδυνο ακόμη και την πρόκρισή τους στα προημιτελικά.

Στα 20 ματς που έχουν δώσει φέτος οι νταμπλούχοι Ελλάδας στην Ευρωλίγκα, μετρώντας 10 νίκες και άλλες τόσες ήττες, στα 12 έχουν «κερδίσει» το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου (+65 συνολικά), ενώ σε επτά περιπτώσεις έχουν χάσει (-35) και σε μια υπήρξε ισοπαλία. Μάλιστα ο αρνητικός συντελεστής τους δημιουργήθηκε σε μεγάλο βαθμό στην ήττα από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Πόλη, όταν είχαν «χάσει» το συγκεκριμένο δεκάλεπτο με 31-16.

Είναι, λοιπόν, σαφές πως ο Παναθηναϊκός του τρίτου δεκαλέπτου χρειάζεται να… εμφανίζεται περισσότερο και σε άλλες περιόδους του αγώνα.

Αναλυτικά, τι κάνει ο Παναθηναϊκός στα τρίτα δεκάλεπτα των αγώνων του στη φετινή Ευρωλίγκα:

Παναθηναϊκός-Τουρόβ 84-77: 26-24 (+2)
Μπάγερν-Παναθηναϊκός 81-75: 25-24 (-1)
Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: 91-73: 23-21 (+2)
Παναθηναϊκός-Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο 90-63: 27-13 (+14)
Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 78-69: 17-18 (-1)
Τουρόβ-Παναθηναϊκός 69-79: 18-17 (-1)
Παναθηναϊκός-Μπάγερν 87-72: 21-18 (+3)
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ-Παναθηναϊκός 84-62: 31-16 (-15)
Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός 66-64: 20-23 (+3)
Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 67-80: 24-20 (+4)