Το εισιτήριο για τα ημιτελικά των 110 μ. εμπόδια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου πήρε ο Κώστας Δουβαλίδης. Την Πέμπτη το μεσημέρι θα "παίξει" την πρόκρισή του στον τελικό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη μόλις έκτος στη σειρά του, ωστόσο είχε τον 3ο καλύτερο χρόνο από τους αθλητές που δεν εξασφάλισαν την απευθείας πρόκριση, κι έτσι πέρασε στον ημιτελικό.

Εκεί, φυσικά, το έργο του θα είναι σαφώς πιο δύσκολο. Νικητής στη σειρά του Δουβαλίδη ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ντέιβιντ Ολιβερ με 13.15, που ήταν η καλύτερη επίδοση του πρώτου γύρου. Σε καλή κατάσταση έδειξε πως είναι ο Μαρτινό Λαγκάρντ, που με χαρακτηριστική ευκολία σημείωσε 13.35, αλλά και ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Αρις Μέριτ, που ήταν νικητής της πέμπτης σειράς με 13.25.