Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης

Ανώμαλη προσγείωση περίμενε τον Πανιώνιο στην Κέρκυρα από άερα και… στεριά, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 1-0 στην εξ αναβολής έκτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και να… απογειώνονται μετά από καιρό.

Σε ένα ισορροπημένο ματς, με την κάθε ομάδα να έχει από ένα ημίχρονο, η Κέρκυρα ήταν αυτή που έπιασε την… ουσία και με το γκολ του Κόντου στο 14′ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Παναιτωλικό και Ολυμπιακό στο γήπεδό της, αλλά και ένα συνολικό αρνητικό σερί που κρατάει απ” τις 28 Σεπτεμβρίου.

Από την άλλη, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο του «διπλό» για φέτος και να συνεχίσει θετικά μετά την επικράτησή του επί της Νίκης Βόλου. Η μεταμόρφωσή του στο δεύτερο μισό του ματς δεν ήταν αρκετή, ενώ ούτε η αποβολή του Καρντόζο 70′ βοήθησε ώστε να «αποδράσει» με κάτι καλό απ’ το νησί των Φαιάκων.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τον Πανιώνιο μόνο του στην 13η με έντεκα βαθμούς.

Το ματς:

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, που είχαν απέναντί τους και τη δυνατή βροχή που έπεφτε από νωρίς. Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά και το έδειξε με κάθε τρόπο, κόντρα στον Πανιώνιο που για περίπου μισή ώρα βρέθηκε να… παρακολουθεί την προσπάθεια τον γηπεδούχων.

Και αν το πρώτο 10λεπτο ήταν «φτωχό» από φάσεις, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του ματς η Κέρκυρα έκανε αυτό που έπρεπε. Το κόψιμο του Παντίδου κατέληξε στον Κόντο, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος και από καλή θέση δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κόντος και πάλι απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων, μετά από άστοχη έξοδο του Παπαδόπουλου σε εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Πάνος πάνω στη γραμμή απομάκρυνε σωτήρια για τον Πανιώνιο.

Η Κέρκυρα διατήρησε την κατοχή, ενώ στο 31’ δεν μέτρησε γκολ της ως οφσάιντ, καθώς ο Μαρκόφσκι βρέθηκε εκτεθειμένος. Ο Πανιώνιος ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς να καταφέρει όμως να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο.

Η μεταμόρφωσή των «κυανέρυθρων» όμως συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του ματς. Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και είχαν τον έλεγχο του ματς, όμως για περίπου 20 λεπτά δεν είχαν ουσία.

Η αποβολή του Καρντόζο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70′ του έδωσε… αέρα, όμως δύο σουτ του Μπουμάλ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Η πίεση των «κυανέρυθρων» αυξήθηκε και κράτησε μέχρι το φινάλε, όμως η Κέρκυρα άντεξε παίρνοντας «χρυσό» τρίποντο για τη συνέχεια.

Πηγή:opinionpost.gr