Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης

Αν και η Κροατία είναι μία από τις ομάδες που στα τελευταία τουρνουά νέων και εφήβων κερδίζει μετάλλια, η Εθνική ομάδα των εφήβων τη νίκησε με το εντυπωσιακό 64-41 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στον Βόλο.

Η Εθνική ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε καταπληκτική άμυνα κόντρα στους Κροάτες και ξεκίνησε με το... δεξί στο Ευρωμπάσκετ του Βόλου.

Ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός στην άμυνα πάνω στον Ζούμπατς που είναι το μεγάλο αστέρι των Κροατών και η Κροατία δεν μπόρεσε ποτέ να γίνει ανταγωνιστική.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Εθνική ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες άρχισαν να σκέφτονται τα επόμενα ματς.

Η Εθνική αντιμετωπίζει την Παρασκευή τη Λιθουανία.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41

Ελλάδα: Λούντζης 3 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντουτζίδης 4, Μιλεντιγιέβιτς – Αλιφιέρης 3 (1), Φλιώνης 5 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4 (2/7 σουτ), Σκουλίδας 6 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χριστίδης 8 (3/6 σουτ), Διπλαρος, Σκορδας 2, Παπαγιάννης 12 (6/13 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 τάπες), Χαραλαμπόπουλος 17 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

Κροατία: Σκόκνα 9, Κάλαϊτζιτς 7, Ντουμπέγι, Μπάντζιμ 4, Κάλπιτς 2, Κόλακ, Μίκσιτς, Προλέτα 2, Ζούμπατς 8 (3/14 σουτ, 18 ριμπάουντ), Βρκιτς 9.

ΠΗΓΗ : newsit.gr