Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης

Μετά από ένα παιχνίδι, όπου... έσπασαν καρδιές,

ο Ηρακλής επικράτησε την Τετάρτη στα πέναλτι του Πανιωνίου με 4-3 σκορ στη Νέα Σμύρνη και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-0, ισοφαρίζοντας το σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στο «Καυτανζόγλειο», κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, αφού δεν άλλαξε κάτι στην παράταση.

Εκεί ο «γηραιός» με ήρωα τον τερματοφύλακά του, Χουάντερσον, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Κόρμπου (σ.σ.: νωρίτερα ο Κολοβός είχε χάσει τη μεγάλη ευκαιρία να στείλει στην τετράδα τον Πανιώνιο, όταν σημάδεψε το δοκάρι) κατάφερε να επικρατήσει με 4-3, παίρνοντας έτσι την πολυπόθητη πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης.

Το σκορ για τον Πανιώνιο είχε ανοίξει στο 19' ο Κολοβός με το (τραβηγμένο) πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, ενώ το 2-0 το έκαναν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το τυχερό γκολ του Μπουμάλ (η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στον Ζιάμπαρη κι άλλαξε πορεία).

Πηγή:zougla.gr